Pridal/a monika dňa 19. jún 2018

Áno viem, s pestovaním byliniek už všetci začali niekedy na jar, ale predsa pre tých oneskorených, ako som ja, ponúkam pár nápadov a rád ako si založiť bylinkovú záhradu v kvetináči.

Ako začať?

Tí, ktorí začali na jar, zasadili semienka a čakali čo z toho vyrastie. Ak ste to ale nestihli alebo sa Vám nechce čakať na výsledok, môžete si rovno kúpiť sadeničky. Dávajte si veľký pozor aké a kde kupujete. Najistejšie bude, ak pôjdete priamo do záhradníctva alebo menšieho kvetinárstva, kde sa o sadeničky pekne starajú. Budete mať istotu, že si nekúpite bylinku napadnutú škodcami a vyschnutú, ktorá Vám doma už len dožije. Sadeničky stačí potom presadiť do kvetináča a kvalitného substrátu. Ten by mal byť vzdušný a výživný. Vzdušnosť môžeme docieliť aj pridaním piesku. Ak chceme, aby sa bylinkám darilo čo najdlhšie, je dobré ich raz za dva týždne prihnojovať zálievkou s prírodným hnojivom priamo na bylinky. 

Kvetináč s bylinkami dajte na miesto, kde budú mať dostatok svetla, najlepšia je južná strana.  

Aká je vhodná nádoba?

Bylinky nemajú rady premokrenie pôdy, a preto treba dbať na výber vhodnej nádoby na pestovanie. Dobré je, ak má kvetináč drenážny otvor, aby sme premokreniu zabránili. Na dno môžeme položiť drenáž vo forme drobných kamienkov alebo keramzit (kúpite v záhradníctve).Čo sa týka polievania, je vhodné počkať, kým zemina preschne a až potom poliať. Kvetináčov je na výber neúrekom. Osobne preferujem hlinené kvetináče, pretože tie najlepšie napodobnia prirodzené prostredie, teda pôdu. Okrem toho sú porézne, čo znamená že dýchajú, takže bylinky sa v nich nepremočia. Avšak v takomto kvetináči treba rastlinu polievať častejšie, pretože voda sa rýchlejšie odparí.

Veľmi pekne vyzerá, keď sa bylinky namiešajú do jedného kvetináča, alebo sa môžu pomiešať aj s inými rastlinkami. Ale treba si dávať pozor, ktoré bylinky spolu miešame, pretože každá má iné nároky na pestovanie. Stredomorské bylinky ako rozmarín, tymián, levanduľa a oregano zvládnu aj suchšiu pôdu a svetlejšie stanovište, zároveň nemajú rady preliatie. Mäta a medovka neznášajú priame slnko a je potrebné myslieť na to, že sa rýchlo rozrastajú, teda behom pár dni by nám utlačili ostatné bylinky. Preto si zaslúžia buď väčší priestor alebo samostatný kvetináč.

Dvoj,troj a štvor-kombinácia tekotového kvetináča pre mix byliniek.
Dvoj,troj a štvor kombinácia pre mix byliniek

https://bonikera.sk/kvetinace/terakotove/na-bylinky

 Keďže bylinky sú väčšinou jednoduché, zelené bez výrazných kvetov, skvele sa hodia do výrazných kvetináčov. Táto kombinácia umožní vyniknúť tak kvetináču ako aj bylinkám v ňom. 

boxy
Ručne maľované boxy

https://bonikera.sk/kvetinace/rucne-malovane/hranate-boxy

Ak chcete mať bylinky pri grilovačke poruke, stačí ich zasadiť do závesného kvetináča a ten umiestniť na terasu, balkón alebo pokojne aj na fasádu domu. 

ručne
Ručne maľované závesné kvetináče

https://bonikera.sk/kvetinace/rucne-malovane/zavesne